:: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL ::
FAQ  FAQ   Szukaj  Szukaj   Użytkownicy  Użytkownicy   Grupy  Grupy

Rejestracja  ::  Zaloguj Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Odpowiedz do tematu :: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL :: Strona Główna » Główne » Informacje drogowe #19 » RONDO!!! Jak wjechać na rondo 3 pasmowe z jezdni 2 pasmowej?
RONDO!!! Jak wjechać na rondo 3 pasmowe z jezdni 2 pasmowej?
Autor Wiadomość
NINJA 
Forumowy "Siejuch"
SQ1KSE

Imię: Sebastian
Województwo: zachodniopomorskie
Częstotliwość: 27.300
Znak: 161ZFC004
Wysłany: 20 Październik 2008, 09:42   RONDO!!! Jak wjechać na rondo 3 pasmowe z jezdni 2 pasmowej?

Na ostatnim nieformalnym spotkanku kilku fanatyków cb doszło do sprzeczki dotyczącej techniki wjazdu na rondo majace 3 pasy ruchu z jezdni mającej 2 pasy ruchu.
Poniżej zamieszczam link do artykułu w, którym jest to wyjaśnione i fotkę jak prawidlowo należy wjeżdżać na rondo. Zdaniem sądu jeśli na środkowym pasie dojdzie do kolizji w granicy do 6m od krawędzi wlotu winę ponosi pojazd wjeżdżajacy z lewego pasa.
Moich oponentów szczególnie jednego damskiego jak również swieże prawo jazdy serdecznie pozdrawiam:) i miłej lektury!

http://www.mmszczecin.pl/...+z+rondami.html

A Tak o tym mówi kodeks drogowy: Art. 22. 1pkt 4

Zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu

4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

rondo 3 pasy.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 71 raz(y) 73,97 KB

edek 
Stały bywalec

Imię: edyta
Wysłany: 20 Październik 2008, 13:51   

widzę Sebek,że temat wątrobe cisnął.ale sprawa rozwiązana.czekamy na komentarze.

Baza 5/8 pan international z 6 przeciw wagami + SuperStar

NINJA 
Forumowy "Siejuch"
SQ1KSE

Wysłany: 20 Październik 2008, 14:25   

Co prawda rysunek z sądu jest nadinterpretacją i sugerowanym sposobem zajmowania pasów na rondzie. Kodeks drogowy nie nakłada obowiązku, aby samochód z lewej zajmował tylko wewnętrzny pas ruchu na rondzie jednak w każdym przypadku gdy dojdzie do zderzenia z samochodem z prawego właczającego się również pasa ponosi winę i nie ma przebacz.
Jeśli auto z prawego właczającego się pasa będzie miało chęć kontynuować jazdę po lewym skrajnym na rondzie to pojazd włączający się z lewego również zobowiązany jest ustąpić mu pierwszeństwo.

To nie kwestia udowodnienia racji tylko uzmysłowienia kolegom i koleżankom, że w przypadku zderzenia niestety będą sprawcami jesli będą jeździć wg swoich racji.

Kubek 
Administrator

Imię: Piotr
Znak: 161 ZFC 002
Wysłany: 20 Październik 2008, 14:55   

mnie tam uczono inaczej :bang:

uczono mnie że z prawego pasa wjeżdza się na skrajny pas ronda a z lewego na środkowy i wewnętrzny
Kanały nasłuchu: #9 i #28 w domu, #9 i #19 w mobilu

CB-Radio jest jak bagno... wejdź w to a zacznie Cię wciągać coraz głębiej i głębiej....

JAK POMOGŁEM - POMÓŻ NASZEMU FORUM I WYŁĄCZ AdBlock'a!

NINJA 
Forumowy "Siejuch"
SQ1KSE

Wysłany: 20 Październik 2008, 15:15   

Ja przez weekend przestudiowałem setki stron i for np dla instruktorów i seryjnie na niektórych padały te kwestie i sami nie wiedzieli. Nie ma innej zasady napisanej w kodeksie niż Art. 22. 1pkt 4. Ktoś na spotkaniu mówili, że na rondzie nie obowiązuje zasada prawej ręki. Ona nie obowiązuje tych, którzy jadą po rondzie, jeśli wcześniej znaki informują, że mają pierwszeństwo. Zdecydowanie jednak obowiązuje zarówno wjeżdżających jak i zjeżdżających, którzy zobowiązani są przepuścić tych z prawego pasa.
Nie ma żadnych wytycznych w przepisach dotyczących, który pas ma zajmować, który pojazd.
Jeśli jakiś instruktor podaje to, co Piotrze napisałeś to powinien stracić pracę gdyż naraża przyszłych kierowców na niebezpieczeństwo.
Co innego kultura i dobre obyczaje jednak i tu się z nim nie zgodzę, gdyż uważam, że prawy pas na rondzie powinien być zajmowany przez tych, którzy na najbliższym wylocie zjeżdżają z ronda i zgodzę się z tą wersją, którą zaproponował sąd.

Grosik 
Forumowy "Siejuch"
161NT062

Imię: Krzysiek
Wysłany: 20 Październik 2008, 16:20   

mnie uczono tak jak na zdjęciu Sebka
Baza: Chwilowy brak

Bohdan Rola 
User
rolka

Wysłany: 20 Październik 2008, 17:08   

O w mordę po tej lektórze to i ja się zakręciłem ale będę miał na względzie cenne uwagi Sebka

Heksa 
Forumowy "Siejuch"

Imię: Beata
Wysłany: 20 Październik 2008, 17:15   

NINJA, przyznaję rację, te argumenty do mnie przemawiają, choć podejrzewam, że nie jeden doświadczony policjat przy takiej kolizji miałby duży problem.

żuczek
[Usunięty]

Wysłany: 20 Październik 2008, 18:27   

NINJA napisał/a:
Zdecydowanie jednak obowiązuje zarówno wjeżdżających jak i zjeżdżających, którzy zobowiązani są przepuścić tych z prawego pasa.

i to jest właśnie potwierdzenie tego że na rondach obowiązuje zasada prawej ręki. poza tym uczono mnie że z żadnego innego pasa nie można opuścić ronda jak tylko z zewnętrznego (chyba że znaki mówią inaczej)

Andrzej Kłodzino 
Forumowy "Siejuch"

Imię: ANDRZEJ
Wysłany: 20 Październik 2008, 18:43   

zuczek tak jest od kilku lat 5--3 kiedys mogłes opuszczac rondo z kazdego pasa teraz tylko z prawego ale zobaczcie ilu tego nie wie lub nie znaja przepisow :bang:
Mobil Alan 87 mikr, MAAS-2018
Antena Santiago 1200

żuczek
[Usunięty]

Wysłany: 20 Październik 2008, 18:46   

Andrzej Kłodzino, ja kategorię B robiłem 10 lat temu i tak właśnie mnie uczono :-/

Andrzej Kłodzino 
Forumowy "Siejuch"

Imię: ANDRZEJ
Wysłany: 20 Październik 2008, 18:55   

zgadzam sie z toba ale pamietaj ze wiekrzosc kursow w tamtych czasach było prowadzonych poza miastami gdzie sa ronda nikt nie przykładał do tego uwagi ja co roku nabywam nowy kodeks drogowy z gazeta prawna i staram sie byc w miare na biezaco a prawko robiłem cho cho cho ??? :hej: :hej: :hej:
Mobil Alan 87 mikr, MAAS-2018
Antena Santiago 1200

Nomis 
Forumowy "Siejuch"

Imię: Slavek / Slavko
Wysłany: 20 Październik 2008, 19:04   

No i mamy ciekawostkę. Mnie uczono i tak robię , że jadąc lewym pasem ul.Piłsudskiego ( i mając zamiar zajęcia lewego pasa (wewnętrznego) na Pl. Grunwaldzkim włączam przed dojazdem lewy kierunkowskaz. Natomiast mając zamiar zajęcia środkowego pasa , nie włączam. Nie ukrywam że włączenie lewego kierunku budzi zdziwienie jadących za mną ( ooo..wariat , poleci pod prąd) ale tak mnie nauczono. Nie ukrywam że troszkę mnie to dziwi ale ...
Przyjmijmy wersję że od strony Radissona lewym pasem jedzie A, natomiast prawym B. O ile pojazd B porusza się za pojazdem A ; to jest w stanie zobaczyć włączony lewy kierunek i wie że mam zamiar zmienić pas ruchu na rondzie ( na lewy skrajny) i wtedy śmiało robi wjazd na środkowy. Natomiast jeżeli pojazdy poruszają się równolegle; nie ma takiej możliwości. Moim zdaniem Wyrok Sądu jest błędny! Skrzyżowanie o ruchu okrężnym jest przedłużeniem właściwej drogi z jednoczesnym powiększeniem pasów ruchu ; dlatego kierujący pojazdem A ma pełne prawo wjazdu na środkowy pas ( na wewnętrzny może , ale nie musi), natomiast B ma obowiązek wjazdu na prawy pas ( zewnętrzny). Odnośnie zasady prawej ręki to obowiązuje ona w sytuacji TYLKO I WYŁ?CZNIE ( zarówno na prostej , jak i na rondzie) w sytuacji kiedy obaj kierowcy równocześnie mają zamiar zjechać na środkowy pas! Oczywiście można z ronda ze środkowego zjechać na pas zewnętrzny ale tylko w sytuacji kiedy jadący prawym pasem również skręca w prawo. Natomiast kiedy jedzie na wprost NIE WOLNO NAM SIę ZATRZYMYWAć aby go puścić!!! No bo czy zatrzymujemy się np: na Struga ( środkowy pas) bo chcemy skręcić w Łubinową !?
Moim zdaniem ;W opisanej sytuacji zmiana pasa ruchu przez pojazd B (*w moim przykładzie) jest w trakcie wjazdu NIEDOPUSZCZALNA ponieważ KRD zabrania zmiany pasa ruchu na skrzyżowaniu. ...i dlatego jestem zwolennikiem "rond kierunkowych" takich jak np.Pl. Kościuszki. Natomiast odnośnie decyzji Policjantów nie będę się wypowiadał gdyż zapewne młodzi byli ;)

żuczek
[Usunięty]

Wysłany: 20 Październik 2008, 19:17   

Nomis napisał/a:
Odnośnie zasady prawej ręki to obowiązuje ona w sytuacji TYLKO I WYŁ?CZNIE ( zarówno na prostej , jak i na rondzie) w sytuacji kiedy obaj kierowcy równocześnie mają zamiar zjechać na środkowy pas!

nie zgodzę się z tym stwierdzeniem . Zasada ta obowiązuje na skrzyżowaniach a rondo jest skrzyżowaniem .

Nomis napisał/a:
czywiście można z ronda ze środkowego zjechać na pas zewnętrzny ale tylko w sytuacji kiedy jadący prawym pasem również skręca w prawo.

jakaś podstawa prawna. włączę kierunkowskaz ale się rozmyśle mam takie prawo i co wtedy???
druga sytuacja:
zjężdżając z ronda z zewnętrznego pasa chcę zająć wewnętrzny pas na drodze, w która wjeżdżam(mam takie prawo) mam kierunek a ty walisz mnie w lewy bok i zastanawiasz się kto miał pierwszeństwo.

Nomis 
Forumowy "Siejuch"

Imię: Slavek / Slavko
Wysłany: 20 Październik 2008, 19:26   

AD1. Zgadzam się. Sygnalizowanie skrętu w prawo nie zobowiązuje cię do tego manewru. Sygnalizujesz tylko zamiar; i w przypadku kiedy ja skręcam na zewnętrzny , to ja jestem winny. Podobnie w sytuacji kiedy mam zamiar wyjechać z podporządkowanej w lewo a ty sygnalizujesz zamiar skrętu w prawo z głównej.

[ Dodano: 20 Październik 2008, 20:30 ]
AD2. To zjedź np: w Płoni z zewnętrznego ( w kierunku Stargardu Szcz.) na stację Bobryka ( w prawo). Jak myślisz , kto odpowie?

[ Dodano: 20 Październik 2008, 20:33 ]
AD1. Przypominam że napisał :bang: em że na skrzyżowaniu nie wolno się zatrzymywać

:: Forum WWW.CBRADIO.SZCZECIN.PL :: Strona Główna » Główne » Informacje drogowe #19 » RONDO!!! Jak wjechać na rondo 3 pasmowe z jezdni 2 pasmowej?